Kvasinkové infekce

08.08.2020

Nejedna žena v mém okolí i v praxi se setkala s nepříjemným vaginálním zánětem, způsobeným kvasinkami. Proto jsem se rozhodla, že napíšu o tom, jak zánětu předcházet a jak jej řešit, když už zánět vznikl.

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že s kvasinkami se setkáváme neustále. Stejně jako s jinými mikroby. Ale k tomu, aby vyvolali zánět či onemocnění potřebují podmínky. Podmínky k přemnožení. A pokud tyto podmínky neupravíme, je pravděpodobnost, že nám budou do života opakovaně vstupovat mykozy.

Jaké jsou podmínky pro přemnožení kvasinek?

- Živiny: kvasinky se živí cukry, čili pokud frčíme na sladkém, neustále je udržujema na živu.

- Oslabený imunitní systém: imunitní systém má za úkol najít, rozpoznat a zlikvidovat přemnožené mikroby. Pokud je nějaká ze jmenovaných funkcí oslabena, kvasinky ho přeperou. Také pokud již máme další nemoci, jsme unavené, ve stresu, špatně či nedostatečně spíme, užíváme léky či hormonální antikoncepci, ovlivní to sílu našeho imunitního systému.

- Změna pH prostředí: v pochvě je zdravé prostředí mírně kyselé. Pokud se naruší, sníží se obranyschopnost a přemnoží se kvasinky

Příčiny změny podmínek v těle:

- Léky: např. antibiotika, léky oslabující imunitní reakce, imunosupresiva, kortikosteroidy apod.

- Hormonální antikoncepce

- Nevyvážená strava založená na nadměrném příjmu sacharidů, trvanlivých a instantních potravin, nedostatek zelených potravin, bílkovin a zdravých tuků, nevhodný či nedostatečný pitný režim, alkohol

- Stres  ovlivňuje nejen naši psychickou pohodu, ale také funkce našich orgánů, napětí v tkáních, nedostatečné prokrvení a metabolismus tkání, které se pak stávají méně odolné proti mikrobům, oslabuje imunitní systém, překyseluje organismus

- Nevhodné prádlo: upnuté kalhoty hlavně v oblasti klína, kyčlí a pasu, umělé materiály především u spodního prádla, v některých materiálech se genitál snadno zapaří a to může být příčinou mykózy, stejně tak vlhké plavky bychom měly co nejdříve po koupání sundat

- Menstruační pomůcky: umělé materiály, parfemace, tampony, nedostatečná hygiena menstruačního kalíšku

- Nedostatečná, nevhodná či přehnaná hygiena intimních zón: některá mýdla - i intimní - mohou narušovat přirozené prostředí pochvy, stejně tak nadměrná hygiena, nejlépe je oplachovat pouze vodou, běžné mýdlo rozhodně nepatří do oblasti genitálu

- Lubrikanty, kondomy, spermicidní gely a jiné antikoncepční metody: i tyto prostředky mohou u některých žen vyvolat zánět narušením poševního protředí

- Kvasinkový zánět u partnera: vždy je potřeba přeléčit oba, aby se kvasinky vzájemně nepředávaly

- Vlhčené ubrousky, toaletní papír: především parfémované ubrousky či papír mohou dráždit citlivou oblast rodidel a pochvy, proto je zapotřebí používat nebělené a neparfemované toaletní papíry, omývat celý genitál a konečník po toaletě a vlhčené ubrousky raději škrtnout z nákupního seznamu (jsou plné chemie)

- Kosmetika: na oblast genitálu by se neměla žádná kosmetika používat. Pokud ji používáte např. při či po holení, měla byste se vyhnout rodidlům a pochvě a používat takovou, která nedráždí. Stejně tak dejte pozor na úklidové prostředky používané na toaletě, prací prášek, aviváž, osobní parfém apod.

- Onemocnění: některé nemoci mohou oslabovat organismus a jeho imunitní systém a způsobit tak sekundárně kvasinkovou infekci. Může se to dít např. u cukrovky, onemocnění krve, onkologických onemocnění, HIV a AIDS apod.

- Těhotenství: některé ženy trpí na záněty v těhotenství častěji

Tak a co teď, když už zánět vypukl, aneb akutní fáze zánětu

1. Spodní prádlo - co nejčastěji chodit bez kalhotek, nepoužívat jednorázové vložky s parfemací z umělých materiálů, raději jen kalhotky a často je měnit, měly by být z přírodního materiálu (bavlna, konopí, len apod.), eventuálně použít látkové vložky (je třeba je pak řádně vyprat a často je měnit, pozor na umělé materiály)

2. Tekutiny - pijte hodně vody, množství je individuální, ale zvyšte svou běžnou dávku tekutin na dvojnásobek

3. Po každé toaletě se osprchujte vlažnou vodou, stačí krátce, bez mýdla a pak si čistými prsty namažte okolí pochvy a lehce dovnitř kokosovým olejem s teatree olejem (na jednu vrchovatou polévkovou lžíci 3 - 5 kapek teatree). Můžete si to dát do malé sklenky a v koupelně po omytí vždy namazat. Lehké štípání olejíčku je v pořádku a mnohdy je i příjemnější než to protivné svědění

4. Strava - mám dobré zkušenosti s půstem přímo v době zánětu, kdy pijete jen čistou vodu, eventuálně s trochou citronové šťávy. Pokud se na to necítíte, jezte hodně zeleniny a vynechte po dobu zánětu veškeré sladkosti a sladidla, včetně medu, omezte pečivo a výrobky z mouky. Uvařte si pořádný vývar se zeleninou, tažený minimálně 6 hodin. Pomohou také fermentované potraviny (pickels, kimči, kefír z tibetské houby apod.)

5. Probiotika - doporučuji je užívat dlouhodobě, v akutní fázi zvyšte sílu či dávkování. Nejlepší jsou samozřejmě v čerstvé a přirozené formě v podobě kvašené zeleniny, kysaného zelí, kvašených mléčných produktů apod.

6. Sedací koupel či výplach pochvy pomocí tzv. Irigátoru (v prodejnách zdravotních pomůcek) - k výplachu lze použít odvar z natě ředkviček, grepové kapky (dávkování dle příbalového letáku) či jiné bylinky s antimykotickým či protizánětlivým účinkem. K výplachu rozhodně nepoužívejte éterické oleje!! Po výplachu či koupeli doporučuji zanést trochu bílého jogurtu do pochvy nebo ještě lépe kefíru z Tibetské houby (lze sehnat na internetu nebo se ptejte svých známých, zda si ji nepěstují). Totéž by měl provádět i partner (oplach penisu). Pozor - teplota vody musí být příjemná!!!

7. Zvyšte konzumaci česneku, kurkumy, zázvoru a dalších protizánětlivých potravin a koření. Výborný na chuť je čaj ze zázvoru, s kurkumou a citronem.

8. Tinktury a bylinky: ořešák černý, čaj Lapacho, třapatka nachová, dobromysl, llichořeřišnice (super je i syrová jen tak do pusy, preventivně i při zánětu) a také naše česká klasika kopřiva (čaj, listy na "špenát"). Tinktury jsou lepší než forma čaje, ale lze kombinovat. Vždy se držte dávkování doporučené na daném výrobku. U všech bylinných preparátů doporučuji užívat danou bylinku maximálně 3 týdny a pak si dát měsíc pauzu. Nezapomínejte, že bylinky jsou léčiva, tudíž mohou mít vedlejší účinky, lze se předávkovat, mohou ovlivnit působení jiných léků apod. Pokud si nejste jisti, konzultujte svůj stav s lékárníkem a lékařem. U těhotných platí zvýšená opatrnost!!!

9. Nekoupejte se v horké vaně, spíše se sprchujte a pokud zvládnete, dopřejte si vlažnější vodu.


Pokud výše zmíněné nepřinese úlevu do dvou dnů, netrapte se a dojděte si pro antimykotické léky na gynekologii. Totéž platí v těhotenství a u přidružených onemocnění - zde rozhodně doporučuji nejprve konzultaci s lékařem a u přípravků čtěte pečlivě příbalový leták!!!

Prevence 

Zvláště u dlouhodobě se opakujících mykoz je třeba dlouhodobě působit na naše zdraví a to zejména:

- změnou stravy (může pomoci nízkosacharidová strava, gaps či paleo, raw, je třeba si najít to své)

prací se stresem (relaxační techniky, např. autogenní trénink)

- užíváním doplňků stravy, bylin, koření apod. (probiotika přirozená plus na pár měsíců i kvalitní v tabletové formě, bylinky stejné jako v akutní fázi)

- dostatkem pohybu a čerstvého vzduchu,

- změnou menstruačních pomůcek a spodního prádla,

- cvičením pánevního dna, které pomáhá prokrvit oblast pánve a tím posiluje přirozenou obranyschopnost a detoxikaci.

- změnami, které provede také partner

- zamyšlením se nad svou a společnou sexualitou - některé ženy reagují zánětem na nechtěný sex, moc rychlý či vášnivý sex apod.

- změnou kosmetiky, čistících a pracích prostředků (netoxická domácnost) - info např. na svetnontoxic.org

- kompenzace přidružených onemocnění

- zvyšování odolnosti - otužování, pravidelné půsty, změna životního stylu, častý pobyt v přírodě, dechová cvičení apod.

- léky a hormonální antikoncepce - zvažte a konzultuje nutnost užívání s lékařem. Pokud užíváte antibiotika, vždy přidejte probiotika při léčbě i po ní (přirozená i jako doplněk stravy)