Blog 

Nejedna žena v mém okolí i v praxi se setkala s nepříjemným vaginálním zánětem, způsobeným kvasinkami. Proto jsem se rozhodla, že napíšu o tom, jak zánětu předcházet a jak jej řešit, když už zánět vznikl.

Když se řekne "POROD". Co prvního vás napadne? Jaká emoce či pocit je spojený s myšlenkou na porod? Víte, že už tato asociace může významně ovlivnit průběh porodu?

S každou ženou, se kterou pracuji, řeším menstruaci a hygienické pomůcky. Považuji to za důležité, protože některé z nich mohou narušit ženské zdraví. V zásadě nedoporučuji tampony (ani ty organické), ani "konvenční" menstruační/porodnické vložky.

Často se setkávám s tím, že ženy řeší péči o jizvu po císařském řezu. Jejich hlavní starostí ale je, jak bude po zákroku jizva vypadat nebo už jsou po něm a jizva se jim nelíbí na pohled. Bohužel je to ale jen malá část toho, co je třeba v důsledku řezné rány řešit.

Podstoupení umělého oplodnění doporučuji teprve v případě, kdy už pár udělal pro společné přirozené početí maximum (vyjma párů, u kterých je ze závažných zdravotních příčin přirozené početí bohužel zcela vyloučené.

Nejen ve své praxi se s bolestivou menstruací setkávám velice často a sama jsem si protrpěla nesčetně dnů, kdy jsem proklínala přírodu za to, že takové utrpení "zařídila". Byla jsem také vychována tak, že menstruace prostě taková je a že se to jednou za měsíc hold musí překousnout. A tak už jsem se při pohledu do kalendáře předem děsila tohoto...

Plodnost ve smyslu přivádění dětí na svět je ovlivňována několika faktory, které působí již od našeho prenatální období. Tedy v době, kdy jsme se teprve vyvíjeli u maminky v děloze. Už zde se totiž tvoří pohlavní ženské buňky - vajíčka. Jejich počet je v řádech milionů. Po porodu pak postupně klesá a každý měsíc v době dospívání o další...

Ludmila Mojžíšová (1932 - 1992) - zdravotní sestra, která ovlivnila nejen životy mnoha žen a párů, ale také jako "nelékařka" ukázala, jak lze prací (nejen) s tělem působit na stavy zdánlivě neřešitelné a nevyléčitelné, jako je např. funkční neplodnost.